Dzisiaj nieco dłużej o tym, czego w zasadzie dotyczy ta strona. Postanowiłem napisać kilka wskazówek, które mogą pomóc z tym, jak napisać odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Zapraszam do przeczytania tekstu.

  • Co musi znaleźć się w odwołaniu?

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności pełni rolę pozwu. Stosujemy więc przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego. W odwołaniu muszą znaleźć się odpowiednie wnioski, nasze oczekiwania co do zmiany orzeczenia, odpowiednie oznaczenie stron, a także. Ewentualnie także też oznaczenie pełnomocników. Pismo to należy też podpisać. Dobrze też wymienić załączniki, które składamy do odwołania. Odpowiednio oznaczamy też orzeczenie, które dotyczy sprawa, wskazując na jego sygnaturę i datę wydania.

  • W ilu egzemplarzach przygotować orzeczenie?

Odwołanie musimy wysłać w dwóch egzemplarzach, czyli wraz z odpisem. Składamy jest za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który przesyła je do sądu.

  • Do którego sądu skierować orzeczenia?

Będzie to Sąd Rejonowy – Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Który konkretnie? Takie informacje znajdziesz w pouczeniu na końcu orzeczenia. W niektórych miastach jest kilka sądów rejonowych, lepiej więc nie pomylić się.

Jak napisać odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności?

  • Jak długo trwa postępowanie sądowe?

Nie ma reguły, niemniej należy się nastawić co najmniej na jeden rok postępowania. Czasem zdarza się dłużej, a czasem krócej.

  • Czy odwołanie musi być długie?

Czasem wystarczy kilkanaście zdań celnych w punkt, długość odwołania nie ma większego znaczenia. Jeżeli mamy wiele uwag co do wydanego orzeczenia, warto je podnieść.

  • Jak uzasadnić odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności?

Moim zdaniem warto pokrótce, własnymi słowami, napisać – dlaczego orzeczenie jest nieprawidłowe. A także jaki jest obecny stan zdrowia wnioskodawcy. Warto oczywiście wskazać odpowiednie przepisy, jeżeli mogą nam pomóc.

*****

Przeczytaj także tekst o karcie parkingowej, a także inne teksty na mojej stronie. Niedługo pojawi się ich znacznie więcej.

Piotr Stosio

Radca Prawny

*****

Zapraszam do kontaktu. Możesz też skorzystać z poniższego formularza:


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *